LiFePO4 батерия – основната батерия за слънчево осветление
LiFePO4 батерия – основната батерия за слънчево осветление
С все повече и повече големи икономики в света, стремящи се амбициозно към глобалните цели за въглероден неутралитет около средата на века, ние виждаме възходящи тенденции в търсенето на слънчеви улични и прожектори като достъпно решение за осветяване на частни имоти, улици и обществени пространства с ефективни LED светлини.
Акумулаторните батерии са един от най-важните компоненти за надеждността на слънчевото осветление. Всички знаем, че позиционирането на слънчевия панел за пълно излагане на слънце е важно за ефективността на слънчевата система. Това е важно, но неговата ефективност зависи и от качеството на батериите в слънчевата система. Видът и състоянието на батериите определят колко дълго слънчевите панели със същия размер се нуждаят от излагане на слънце. Някои батерии може да се нуждаят само от четири часа слънце и ще предлагат да светят през цялата нощ. Други може да се нуждаят от цял ден слънчева светлина.
В тази статия ще разгледаме видовете акумулаторни батерии за слънчево осветление. Какви са те и плюсовете и минусите на тези батерии, за да ви помогнем да разберете предимствата и недостатъците на тези батерии.
Ni-Cd, Ni-MH и литиево-йонни са трите основни типа акумулаторни батерии, използвани в момента.
Ni-Cd, никел-кадмий. Състои се от никел и кадмий, сепаратор и алкален. Това бяха най-популярните презареждащи се батерии за преносими устройства през 1990-те години на миналия век, но постепенно се премахват, защото съдържат тежък метален кадмий, който причинява щети на околната среда. Няма да го описваме подробно в тази статия.
Ni-MH батерията е много подобна на никел-кадмиевата батерия, но се състои от никелов хидроксид като положителни електроди, водородни абсорбиращи сплави (връзки) като отрицателни електроди и алкален електролит от калиев хидроксид. Клетъчното напрежение на Ni-MH батерията е 1.2V, а напрежението на зареждане е около 1.6V на клетка. С това ниско напрежение на клетка, производителите трябва да комбинират множество клетки, за да изградят батерии, за да увеличат напрежението си, което прави недостатъчно компактни по размер и не е рентабилно. Недостатъкът на Ni-MH батерията е нейната висока скорост на саморазреждане. Ако оставите напълно заредена Ni-MH батерия за няколко месеца, тя ще загуби по-голямата част от заряда си. Типичната Ni-MH батерия може да загуби от 4-20% от заряда си само през първия ден и след това скоростта на саморазреждане пада до около 1% на ден в зависимост от температурата на околната среда.
Литиевата батерия за слънчеви улични светлини стават все по-масово решение. Всички знаем, че литиевите батерии все още са много скъпи, като се имат предвид други типове, но е справедливо да се каже, че те станаха много по-достъпни за интегриране на слънчево улично осветление. През последните 6 години цената на литиевата батерия спадна с почти 80%. Има различни видове литиеви батерии, които могат да се използват за системи за слънчево осветление. Нашият опит показа, че определено най-доброто решение за слънчево осветление е батерията LiFePO4.
Литиево-йонната (литиево-йонна) в момента е най-разпространеният тип акумулаторна батерия за много преносими и базирани на слънчева енергия продукти. Старият стил на литиеви батерии използва метален литий, но поради проблемите с нестабилността и безопасността в днешно време вместо това се използват литиеви йони. Литиево-йонните батерии имат по-големи предимства на висока енергийна плътност и ниска поддръжка в сравнение с Ni-Cd и Ni-MH, което ги прави най-доброто решение за продукти за слънчево осветление и други електронни устройства или превозни средства.
Най-често срещаните видове литиево-йонни батерии са литиево-кобалтови, литиево-манганови, литиево-фосфатни и NMC (литиево-никел-манганово-кобалтов оксид). Всяка от тези литиево-йонни батерии използва различни катодни материали, така че всеки от тях има различни плюсове и минуси. Li-кобалтовите батерии се използват широко в потребителската електроника, докато литиево-фосфатните батерии се използват в електрически превозни средства, преносимо осветление и слънчево осветление.
Структура на литиево-йонната батерия. Източник – http://electronicdesign.com
Литиево-желязо фосфатни батерии
Литиево-желязо-фосфатните батерии са по-безопасни от литиево-кобалтовите и литиево-мангановите батерии и имат по-дълъг живот и могат да управляват по-високи токове. Въпреки това, недостатъкът на LiFePO4 батериите е, че имат един от най-ниските капацитети от всички видове литиево-йонни батерии. Въпреки че е по-нисък в сравнение с други видове литиево-йонни батерии, той е чудесен за слънчеви улични лампи или прожектори, които не изискват огромно количество електричество за захранване на системата.
Предимства на литиево-йонната батерия
Литиево-йонните батерии имат висока енергийна плътност, по-висока от Ni-MH, два пъти по-висока от Ni-Cd и повече от три пъти по-висока от оловно-киселинните батерии.
Литиево-йонните батерии имат ниска степен на саморазреждане
Литиево-йонните батерии не развиват ефект на памет;
Литиево-йонните батерии практически не изискват поддръжка, което е особено полезно за слънчево осветление;
Литиево-йонните батерии са безопасни за околната среда, без да съдържат токсични вещества;
Поради високата енергийна плътност, литиево-йонните батерии имат малко тегло и малък размер.
Литиево-йонните батерии позволяват бързо зареждане до пълен капацитет;
Безопасност – литиево-фосфатните батерии имат много добра термична и химическа стабилност.
Недостатъци на литиево-йонната батерия
Литиево-йонните батерии имат високи производствени разходи, което води до високи продажни цени.
Литиево-йонните батерии изискват защитни вериги за ограничаване на напрежението и тока и осигуряване на по-добра безопасност;
Някои литиево-йонни батерии като литиево-фосфатни осигуряват ниска степен на разреждане;
Таблица за сравнение на специфичната енергия за акумулаторна батерия
Таблица за номинално напрежение на акумулаторната батерия
Таблица със среден капацитет на акумулаторна батерия за слънчеви светлини
Таблица за сравнение със средната скорост на саморазреждане на акумулаторна батерия на месец
Таблица за сравнение на приблизителния цикъл на живот на акумулаторна батерия
Теоретична продължителност на живота на акумулаторна батерия в таблицата за слънчево осветление
Таблица за сравнение на температурния диапазон на акумулаторната батерия
Средна цена за слънчеви лампи, използващи определен тип батерия